Niedźwiednik

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Niedźwiednik

Wiadomości

Dzwonią na 112 i chcą zamówić... pizzę

Centrum powiadamiania ratunkowego odwiedziliśmy w 2017 roku

Z reguły są pierwszym kontaktem, gdy zdarzy się wypadek, a od ich opanowania i trafności oceny sytuacji nierzadko zależą ludzkie życia. Operatorzy telefonu alarmowego 112 z dziesiątek tysięcy zgłoszeń, muszą wyłuskać te, które są głupim żartem albo pomyłką. W tym roku odebrali już ponad 300 tysięcy niezasadnych sygnałów.Czy zdarzyło ci się korzystać z numeru 112?

próbowałem/am się dodzwonić, ale było zajęte 13%
tak i dodzwoniłem/am się natychmiast 52%
nigdy nie korzystałem/am z numeru 112 35%
zakończona Łącznie głosów: 1695
Tylko do 10 lipca operatorzy numerów alarmowych z  Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się przy ul. Sosnowej w Gdańskuzobacz na mapie Gdańska, przyjęli ogółem aż 834 282 zgłoszenia. Blisko 40 proc. z nich było bezpodstawne. Dzwoniący na 112 dzielili się swoimi problemami, szukali porad prawnych czy rozwiązań postępowań administracyjnych. Zdarzali się i tacy, którzy blokowali linię próbując przez telefon alarmowy... zamówić pizzę albo taksówkę.

- Wśród operatorów 112 do dzisiaj krąży anegdota na temat pani, która zadzwoniła do nas i przejętym głosem opowiedziała, że jest na plaży, widzi fokę i na pewno coś jest na rzeczy, bo ta ma bardzo smutny "wyraz twarzy" - opowiada nam jeden z byłych operatorów CPR. - Zdarzały się także telefony dotyczące rodziny kaczek czy łabędzi, które szły drogą, a w pobliżu - według dzwoniącego - nie było żadnego jeziora - dodaje.

Nauczą pierwszej pomocy w zamian za prezenty dla dzieciW biurze prasowym Urzędu Wojewódzkiego usłyszeliśmy także, że zdarza się, iż z numerem 112 łączą się dzieci bawiące się telefonami rodziców.

- Numer alarmowy służy do ratowania zdrowia, życia oraz mienia. Nie należy blokować go niezasadnymi zgłoszeniami - podkreślają urzędnicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Niosą ratunek przez telefonTelefon alarmowy odbiera na jednej zmianie od siedmiu do ośmiu operatorów. Są oni zatrudniani w systemie zmianowym, dwunastogodzinnym. Na ich barkach spoczywają rozmowy z osobami, które mogą przejawiać skłonności samobójcze, zdarzają się telefony od osób agresywnych, wulgarnych czy odurzonych. Dlatego tak bardzo istotne jest, by 112 nie był blokowany - a operatorzy bezsensownie obciążani.

9-letnia dziewczynka zadzwoniła na 112 i uratowała ciocię. Wydarzenia rozegrały się w 2017 roku

O tym, jak istotną rolę odgrywają osoby odbierające takie sygnały, świadczy chociażby przypadek trzytygodniowego noworodka, którego uratowała przez telefon operatorka Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Podobne sytuacje nie należą do wyjątków. W kwietniu na naszym portalu zamieszczone zostały podziękowania dla operatora 112.

- 8 kwietnia o godzinie 21:07 zadzwoniłam na nr 112, ponieważ mąż, lat 56, stracił przytomność. Pan, który przyjmował zgłoszenie fachowo i cierpliwie mówił mi, jak rozpocząć pierwszą pomoc do przyjazdu karetki. Ekipa pogotowia z wielkim poświęceniem ratowała męża, jak się okazało z zawałem serca. Mąż został przyjęty do UCK w stanie ciężkim, poddany leczeniu, a dziś już w stanie ogólnym dobrym został wypisany ze szpitala - pisała nasza czytelniczka.

Głupi żart na 112 może zakończyć się grzywnąJak wskazują urzędnicy, osobom, które umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokują numer alarmowy utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

"Żartownisiów" powinny odstraszać jednak nie tylko konsekwencje. Jak bowiem wskazują służby, zajęta linia 112 może zabrać cenne minuty, potrzebne do uratowania czyjegoś zdrowia lub życia, zwłaszcza w gorącym dla operatorów telefonu alarmowego okresie wakacyjnym.
Opinie (187) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Można by też opisać chamskich pracowników odbierających telefony

  Dzwoni się w ważnej sprawie, raz dzwoniłem w sprawie palącej się trawy i śmieci, to kobieta zaczęła dyskusję na temat adresu (były to nieużytki), mówiąc jej po raz enty i dokładnie opisując dojazd i okolice do tego miejsca, ona zaczyna się drzeć, że jak nie wiem gdzie jestem, to mam sobie zadzwonić do komendy Straży Pożarnej.
  I się rozłączyła.
  Jak ktoś ma ciężki okres w życiu a szczególnie w takiej pracy, to niech lepiej weźmie urlop na żądanie

  • 119 42

 • Surowo karać

  Zawsze znajdą się de.ile.

  • 66 2

 • Głupków w tym kraju nie brakuje.

  • 50 2

 • Jaki problem?

  Niech dyspozytorzy zamawiają pizzę. Kwota za taką usługę niech sie zaczyna od 10.tys wzwyż.

  • 82 8

 • Szczerze, to trzeba było od razu dzwonić na 998 do straży. 112 ma sens tylko, gdy nie wiesz, do jakiej służby się zwrócić, albo, gdy trzeba powiadomić ich kilka np. policja, straż, pogotowie i PKP do wypadku na przejeździe kolejowym - to sprawa dla 112. Pijany kierowca to od razu 997.

  • 33 6

 • 1000 zł kary i skończy się pajacowanie

  • 61 3

 • Trawa się pali a Ty dzwonisz na 112

  Nie wydaje mi się aby Twoje albo czyjeś życie było w tamtym momencie zagrożone. Oczywiście, pożar mógł się szybko rozprzestrzenić ale bez przesady. Jakbyś zadzwonił na 998 to byłoby lepsze wyjście niż blokowanie telefonu ratującego życie. Inna sprawa - jeśli babka się na Ciebie darła to kiepska z niej operatorka takiego numeru alarmowego, raczej nie ma chłodnego podejścia do sprawy.

  • 14 20

 • Mikke lata temu mówił jasno, że w PL mieszka 70% d**ili, a co gorsza to się rozmnaża i dziś pewnie jest jeszcze więcej

  • 64 6

 • To po co inwestycja w ten numer? Żeby było?

  W tekście jest napisane że mają siedzibę na Sosnowej, sprawdziłem właśnie że do opisanego miejsca jest mniej niż 1000m w linii prostej, a ja jeszcze mówiłem jak do głupiej, co jest obok, a ona się kłóciła o dokładny numer posesji. A jakbym dzwonił w dużo poważniejszej sprawie, np. samobójcy?
  Tfu na tą kobietę.
  Z komórki na 998 nie mogę zadzwonić, nie wiem jak ty.
  A podobno i tak zaraz numery 9xx mają być nieaktywne

  • 12 8

 • Obliczenia wykonywał na podstawie swojej rodziny?

  • 15 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Zdjęcia dzielnicy Niedźwiednik

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Niedźwiednik

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Niedźwiednik